Система управління сайтом

ЩО ТАКЕ СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ САЙТОМ CMS? ДЛЯ ЧОГО ВОНА ПОТРІБНА? ЯКІ БУВАЮТЬ CMS?

 

ЩО ТАКЕ CMS?

Термін CMS останнім часом досить часто зустрічається на просторах інтернету. Що ж це таке? Одні кажуть, що це «двіжок» і «серце» сайту, інші – інструмент для ефективного виконання рутинних завдань з розміщення інформації та редагування або створення розділів. В даному випадку мають рацію обидві сторони.

CMS (від англійського Content Management System ) – система управління вмістом (контентом) – комп’ютерна програма або інформаційна система, яка використовується для організації та забезпечення процесу щодо спільного створення, управління і редагування вмісту сайту.
Основним завданням такої системи є збір і об’єднання в єдине ціле, на основі ролей і завдань, різних джерел інформації. Ці джерела можуть бути доступні як всередині самої організації, так і поза її межами. До того ж дана система забезпечує можливість взаємодії різних співробітників, проектів і робочих груп, з тими базами знань і даних, які були раніше створені, в такому вигляді і таким способом, щоб зробити процес пошуку і повторного використання максимально комфортним і звичним.

У такій системі управління контентом працює все різноманіття існуючих даних: стандартні документи, музика і звуки, відео, каталоги всілякої інформації і багато-багато іншого. І саме для управління, зберігання, обробки, перегляду і публікації таких даних різними групами користувачів і служать CMS. Звідси до речі виникає і новий рід професійної діяльності – контент менеджер, або простіше кажучи – редактор сайту.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА CMS?

Якщо дивитися з точки зору звичайного замовника, то розробка сайту на основі будь-якої CMS повинна приносити такі переваги:

  • в роботі використовується найбільш ефективний інструмент для вирішення конкретного завдання (в залежності від виду сайту і вимог до його функціоналу підбирають оптимальну CMS);
  • використання CMS дозволяє власнику сайту самостійно створювати і видаляти розділи сайту, редагувати різну інформацію без залучення стороннього фахівця – це одна з переваг над статичними сайтами ;
  • робота сайту постійно тестується безліччю користувачів, а знайдені помилки і уразливості досить оперативно усуваються, при цьому сайт працює на самих передових і перевірених технічних рішеннях;
  • часові витрати на розробку сайту істотно знижуються, так як розробнику не треба фіксувати свою увагу на суто технічних завданнях: «як зробити стрічку з новинами» або «як навчити CMS шукати товари в каталозі», а можна зосередитися на інформаційній та візуальній складових майбутнього сайту;

 

ЯКІ БУВАЮТЬ CMS?

Зовсім різні! Деякі системи орієнтовані тільки на вирішення конкретних завдань (ведення блогів, інтернет магазини, форуми), інші є універсальними і надають розробником зручне середовище проектування і програмування для розробки чого завгодно. Частина CMS складатися з безлічі функціональних блоків і модулів, інші монолітні, неподільні, та ще й зашифровані. Одні системи поставляються безкоштовно і з можливістю внесення своїх доробок, а деякі надаються за гроші і не допускають можливість редагування ядра «движка».

До сих пір немає єдиної і чіткої класифікації, прийнятої ринком, існуючих CMS, однак це не заважає виділити лідерів в даній області. Тут наведемо лише короткий їх перелік, без виділення сильних і слабких сторін:

Joomla – (сама суперечлива система) – яскрава, сучасна, постійно оновлюється, досить проста в розробці і використанні, надається абсолютно безкоштовно;
Drupal – (для любителів розробки сайтів з нуля) – це не просто повноцінна функціональне середовище для розробки і створення всіляких сайтів, яка надається так само безкоштовно і має гнучкі можливості, але і в якомусь сенсі – стиль програмування і навіть життя;
MODx – досить нове покоління, яка останнім часом впевнено набирає обертів і збільшує свою аудиторію шанувальників. До того ж вона є надзвичайно гнучкою і ефективною, при цьому поставляється безоплатно, а поріг входження в число розробників на цій CMS трохи вище, ніж у інших систем;
1C Бітрікс – монстроподібна розробка від відомої 1С, в якій можна знайти різні редакції від простої, до портальної, при цьому вартість її значно відрізняється від версії до версії;
і багато-багато інших. Для особливо допитливих, ось весь список платних і безкоштовних CMS, які мені вдалося зібрати: WordPress, DLE, eZ publish, Koobi, Simple Machines Forum (SMF), MediaWiki, SiteDNK, CM5, NetCat, TYPO3, Plone, CMS Made, Simple, Movable Type, InstantCMS, MaxSite CMS, UMI.CMS, Magento, Twilight CMS, PHP-Fusion, Melbis, Miva Merchant, Textpattern, OSCommerce, phpwcms, N2 CMS, Explay CMS, ExpressionEngine, Cmsimple, OpenCMS, Slaed, Klarnet CMS, SEQUNDA , Site Sapiens, e107, Danneo, Cetera CMS, Hitmaster, DSite, SiteEdit, TrinetCMS, HostCMS, Amiro CMS, iNTERNET.cms, Kentico CMS, LiveStreet, vBulletin, phpBB, Invision Power Board, S.Builder, ABO.CMS, PHP -Nuke, RUNCMS, Adlabs.CMS, Introweb-CMS.

Важливе зауваження: безкоштовність CMS аж ніяк не означає низьку якість коду або наявність обмежень у використанні. Навпаки, найчастіше, відриті і безкоштовні CMS багато в чому виграють у своїх комерційних побратимів саме через свою загальнодоступності. Над цими системами працюють не тільки колективи професійних розробників, але і сотні і навіть тисячі добровольців, які прагнуть зробити улюблену CMS ще краще і безпечніше.

Складно зробити правильний вибір серед такого розмаїття, тому необхідно чітко усвідомлювати призначення і функціонал майбутнього сайту. Наприклад, якщо замовнику потрібен всього лише невеликий особистий блог, то немає сенсу йому купувати «1С-Бітрікс – корпоративне рішення» за 10 з гаком тисяч . Тому завдання розробника сайту – не тільки в тому, щоб зробити сайт точно в строк і з урахуванням побажань замовника, а й вибрати правильну  CMS для цих цілей.

НЕДОЛІКИ САМОПИСНИХ CMS

Багато web-студій і розробників пропонують системи власної розробки, як кращий з можливих варіантів. Для невеликих сайтів типу: сайт-візитка або каталог, або сайтів, які в майбутньому не планується модернізувати, такий варіант може бути прийнятним. А ось у разі розробки чогось більш-менш серйозного або масштабного, а так же того, що незабаром потребує доробок, або змін, така CMS буде сильно програвати будь-якій з популярних систем. Замовник буде просто прив’язаний безпосередньо до першого розробника, адже для того щоб вивчити нову систему – потрібен певний час і сили, а знайти того, хто захоче розібратися в чужій розробці не так вже й просто.

Ще одним мінусом самописних CMS є її вразливість, особливо це стосується інтернет-магазинів, в яких питання безпеки стоїть дуже високо. Адже на подібних сайтах можуть зберігатися номери кредитних карток, різні платіжні документи та інша конфіденційна інформація – це дуже ласий шматочок для різного роду зловмисників і просто любителів що-небудь зіпсувати. А без масового тестування вразливостей і своєчасного оновлення «серця» системи – безпечне функціонування сайту стає під загрозою.

І ще один момент: дуже часто розробники сайтів, запевняють майбутніх власників сайтів, що за допомогою їх всемогутньою, зручною і простою CMS – замовник самостійно зможе створювати або редагувати структуру сайту, додавати новий функціонал одним кліком і т.п. Насправді – це напівправда. Так, виконувати елементарні речі зі створення нових матеріалів, публікації або редагування статей з новинами або завантаженні картинок в галерею – майже не вимагає ніяких особливих навичок, але для використання розширених можливостей CMS безсумнівно потрібно розбиратися в базових web-технологіях, знати основи програмування і найголовніше – мати бажання і можливість розбиратися в чомусь новому.

Будь-яка CSM – це не диво і не панацея, а всього лише інструмент, який в умілих руках дійсно здатний творити чудеса.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *